Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jak działają okna energooszczędne?

Kategorie: okna   innowacje   design  
Zdjęcie Jak działają okna energooszczędne?

Moda na energooszczędność wciąż trwa, a nawet w wielu przypadkach przestaje być już tylko trendem, a staje się koniecznością. Budownictwo energooszczędne zyskuje popularność również w naszym kraju, pomimo że jeszcze do niedawna polskie społeczeństwo nie było świadome ogromnych zalet z niego wynikających. Aby dom był energooszczędny, również okna muszą charakteryzować się odpowiednimi cechami i parametrami. Muszą maksymalnie chronić przed wymianą ciepła z otoczeniem. Dlaczego dzisiaj jest to możliwe?

Tajemnica współczynnika Uw

To, czy okno jest energooszczędne, warunkuje najważniejszy współczynnik dla okien, czyli Uw. Informuje nas, jak dużo ciepła przenika przez okno na skutek różnicy temperatur. Jak wynika z aktualnych przepisów, Uw dla okien pionowych nie może być wyższe niż 1,1 W/(m²K), dotyczy to standardowej stolarki okiennej.

Inaczej jest w przypadku pasywnych okien energooszczędnych. Wymagania są większe i Uw nie może być wyższy niż 0,8 W/(m²K). Są też tacy, którzy o energooszczędności mówią w kontekście okien, których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,7 W/(m²K).

trzy szyby w oknach i powłoka niskoemisyjna.pngTrzy szyby zamiast dwóch

Okna z jedną szybą to już przeszłość. Pojawiły się pakiety dwuszybowe, tworzące zestawy zespolonych szyb. To już standard dla typowej stolarki okiennej. W budynkach energooszczędnych montuje się jednak okna z pakietem trzyszybowym. Każda dodatkowa szyba to jeszcze lepsza ochrona przed wymianą ciepła z otoczeniem. Dzięki temu możliwe jest skuteczne obniżenie współczynnika przenikania ciepła do bardzo niskich wartości, jak np. w oknach PCV-aluminiowych KF 500 od Internorm, w których Uw wynosi 0,61 W/(m²K).

Ponadto, w oknach energooszczędnych stosuje się powłoki niskoemisyjne, które odbijają promieniowanie cieplne długofalowe – przepuszczają fale cieplnego promieniowania słonecznego, ale skutecznie zatrzymują fale podczerwone. To kolejna cecha okien mająca wpływ na ich izolacyjność termiczną.

Wentylacja zintegrowana z oknem

system wywietrzników I-tec Wentylacja.jpgPomieszczenia, aby utrzymać wilgoć na odpowiednim poziomie, muszą być stale wentylowane. To oznacza, że należy wpuszczać do nich świeże powietrze. Zimą otwarte okno sprzyja napływaniu zimna, co przekłada się na obniżenie temperatury w pomieszczeniach i tym samym konieczność intensywniejszego dogrzania. Aby tego uniknąć, w oknach energooszczędnych Internorm stosuje się wentylację zintegrowaną z oknem. W ten sposób ograniczono straty ciepła, zapewniając jednocześnie świeże powietrze w budynku. Ponadto, wyeliminowano ryzyko przedostania się do środka pyłów, zanieczyszczeń i kurzu.

Okno nie musi być drogą ucieczki ciepła z budynku. Nie musi być newralgicznym elementem jego konstrukcji. Może być ochroną, strażnikiem bezpieczeństwa i przyjacielem domowników dbającym o ich komfort, ciepło i budżet.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF