Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Czy opłaca się kupować okna energooszczędne?

Kategorie: okna   design   dom inteligentny   zabezpieczenia  
Zdjęcie Czy opłaca się kupować okna energooszczędne?

Przez okna w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku ucieka nawet do 30% ciepła, co jest bardzo niepokojącym wynikiem. Problem ten niwelują ostatnio cieszące się ogromnym zainteresowaniem okna energooszczędne, których cena początkowo może wydać się wysoka. Jednak, jeżeli lepiej przyjrzymy się specyfikacji, okazuje się, że oszczędności energii grzewczej w znacznym stopniu niwelują straty ciepła. Nie wszystkie proponowane modele można jednak uznać za naprawdę energooszczędne, ale wybór tych właściwych to inwestycja na długie lata z gwarancją szybkiego zwrotu kosztów. Czym kierować się przy wyborze?

Niski współczynnik przenikania ciepła

To chyba jeden z najbardziej charakterystycznych parametrów dla okien i tym samym wyznacznik ich jakości i skuteczności ochrony przed wymianą ciepła z otoczeniem. Współczynnik przenikania ciepła w oknach energooszczędnych musi być poniżej 0,8 W/(m2K). To warunek konieczny! Producenci jednak idą o krok dalej i swoją ofertę uzupełniają o okna z Uw na poziomie 0,6-0,7 W/(m2K). W przypadku takich okien jak KF 405 z Uw = 0,63 W/(m2K) czy HV 350 z Uw = 0,6 W/(m2K) straty ciepła będą maksymalnie ograniczone. Przy jednym oknie o takich parametrach i standardowych rozmiarach możemy rocznie zaoszczędzić w bloku kilkadziesiąt złotych w zależności od rodzaju ogrzewania. W domu jednorodzinnym mamy jednak znacznie więcej okien niż kilka, dlatego oszczędności sięgają nawet kilkuset złotych!

okna trzyszybowe energooszczędne.jpgOdpowiednie szkło

Największy udział w powierzchni okna ma szyba, w związku z czym  to pakiet szybowy ma największy wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła. Standardem są okna z pakietem 2-szybowym, czyli podwójną izolacją termiczną. Dodatkową trzecią warstwę izotermiczną zyskamy, wybierając okna z pakietem 3-szybowym. Szyby powinny być ze sobą połączone ramką międzyszybową i najlepiej przyklejone do skrzydła na całym jego obwodzie, jak w technologii I-tec Oszklenie. Wiele okien dostępnych na rynku ma szyby przyklejone do skrzydła tylko w kilku miejscach, co przekłada się na mniejszą ochronę przed utratą ciepła i ograniczoną odporność na włamanie.

 

internorm zwróć uwagę na certyfikaty.pngCertyfikaty

Chcesz mieć pewność, że okna, które wybrałeś, naprawdę są energooszczędne? Zapytaj producenta o certyfikat, który to potwierdza. Powinien zostać wydany przez renomowaną instytucję badawczą, np. Instytut Techniki Okiennej w Rosenheim bądź Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Zwróć uwagę, czy certyfikat dotyczy tylko szyby czy całego okna, a także czy jest on wystawiony dla Twojej konfiguracji okna. Porównaj więc dane z dokumentu z parametrami wybranego modelu – czy jest to ta sama szyba, profil oraz ramka międzyszybowa.

Ogrzewanie zimą generuje duże koszty eksploatacji domu, stanowi jeden z największych wydatków, na które musimy być przygotowani każdego roku. Wyobraź sobie, że już od tej zimy możesz płacić za nie mniej…

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF