Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Czy rosa na szybach to efekt wady okna?

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Czy rosa na szybach to efekt wady okna?

Na szybach od wewnętrznej strony pojawiają się kropelki wody. Jest to zjawisko charakterystyczne dla okresu jesienno-zimowego, kiedy na zewnątrz wahania temperatur są większe, jak też różnica temperatury na zewnątrz oraz wewnątrz budynku jest znaczna. Okazuje się jednak, że skraplanie się wody na szybach jest naturalnym zjawiskiem fizycznym i nie musi oznaczać, że wybraliśmy nieodpowiednie okna lub też konieczna jest ich wymiana z powodu usterki.

Skąd ta rosa?

Do skraplania się pary wodnej dochodzi w wyniku zetknięcia wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią o niższej temperaturze. Powietrze ochładza się, a na szybie pojawia się rosa. Zaparowane okna po stronie zewnętrznej to efekt obniżenia się temperatury w nocy na zewnątrz. Z pewnością  zauważyłeś, iż jesienią rano trawa, samochody, stolik na balkonie są pokryte rosą, okna od strony zewnętrznej również. Zjawisko to świadczy więc o tym, że mimo ciepła wewnątrz domu zewnętrzna powierzchnia okien pozostaje zimna, a więc okna są dobrze zaizolowane i nie pozwalają ciepłu uciec na zewnątrz.

Natomiast zaparowane szyby od strony wewnętrznej okien to efekt zbyt rzadkiego wietrzenia. Prasowanie, gotowanie, kąpiele w ciepłe wodzie powoduje, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu wyraźnie wzrasta. Nadmiar pary wodnej osadza się na powierzchniach takich jak szkło.

wywietrzniki w oknach i-tec wentylacja Internorm z wymiennikiem ciepła.pngPara od wewnątrz? Zbyt niska cyrkulacja powietrza...

Kiedy dostrzegasz, że kropelki wody osadzają się na szybie od strony wewnętrznej, szczególnie w łazience bądź kuchni, może to oznaczać konieczność częstszej wentylacji i wymiany powietrza. Okno musi chronić przed napływem zimna, ale jednocześnie powinno umożliwiać usuwanie z powietrza w miezkaniu nadmiaru gromadzącej się pary wodnej. Brak skutecznej wentylacji potęguje problem, z tego powodu okna Internorm proponują technologię I-tec Wentylacja. Zintegrowane w ramie okna wywietrzniki są wyposażone w wymiennik ciepła, który wymieniając powietrze, zachowuje aż 93% różnicy temperatur wewnątrz domu. Dzięki temu możemy często wietrzyć mieszkanie bez konieczności dogrzewania go.

Rosa na szybach okien nie musi oznaczać wady bądź usterki okna. Jeżeli pojawia się od strony zewnętrznej o jesiennym poranku, to możesz spać spokojnie. Twoją uwagę powinna jednak zwrócić skondensowana para wodna od strony wewnętrznej.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF