Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

Ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrza domu i maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne – to cel, do którego dążą producenci stolarki okiennej dedykowanej dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Okna są newralgicznym elementem infrastruktury budynku, mają wpływ na straty ciepła i wysokość opłat za energię. Decydując się na dom energooszczędny, trzeba również wybrać energooszczędne okna.

Ważne parametry

Po pierwsze współczynnik przenikania ciepła Uw, który informuje nas o szybkości, z jaką przenika ciepło przez jednostkę powierzchniową dla danej przegrody budowlanej, np. okien energooszczędnych. Dlatego należy wybierać okna z możliwie jak najniższym współczynnikiem Uw. Niekiedy producenci podają współczynnik Ug, czyli przenikalność cieplną szyby. Jeśli znamy tylko ten współczynnik, warto dopytać się o Uw, czyli przenikalność cieplną całego okna (szyby + ramy), ponieważ rama okienna generuje zazwyczaj kilkukrotnie wyższe straty ciepła niż szyba.

W domu energooszczędnym okna powinny mieć Uw < 0,9 W/(m2K). To maksymalna dopuszczalna wartość, jednak Internorm wychodzi przed szereg i proponuje okna o 30% lepiej izolowane niż standardowe okna energooszczędne. Na przykład flagowe okna PCV KF 410 cechują się Uw = 0,62 W/m2K, a model KF 500 charakteryzuje się Uw = 0,61 W/(m2K). Do domów energooszczędnych zdecydowanie polecamy wybór okien o najniższym możliwym Uw.

Jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła dla pakietu szybowego (Ug), również powinien być on możliwie jak najniższy. W standardowych oknach wynosi on nie więcej niż 0,8 W/(m2K), jeżeli jednak nasz dom ma generować ekstremalnie wysokie oszczędności energii, to należy szukać okien z Ug od 0,5 W/(m2K) do 0,3 W/(m2K).

jaki montaż okien wybrać 3.jpgPlanujemy rozmieszczenie okien w domu energooszczędnym

Wybór okien o bardzo dobrych parametrach technicznych to tylko połowa sukcesu. Istotne jest również ich rozmieszczenie. Największe otwory okienne należy wykonać od strony południowej, aby wykorzystać energię słoneczną jako dodatkowe źródło ciepła. Od strony północnej powinniśmy zminimalizować powierzchnie okienne. To przede wszystkim tam liczy się najbardziej wysoka izolacyjność cieplna okien.

Bardzo istotny jest profesjonalny montaż okien, który pozwala uniknąć wystąpienia mostków termicznych. W nowoczesnym budownictwie stosuje się tzw. montaż ciepły, który potęguje oszczędności energii na ogrzewanie domu. Dlatego Internorm oferuje nie tylko dobry produkt, ale też transport i fachowy montaż.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF