Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Rozmieszczenie i wybór okien do domu energooszczędnego

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Rozmieszczenie i wybór okien do domu energooszczędnego

Decydując się na dom energooszczędnych, rozmieszczenie okien trzeba zaplanować już na etapie projektowania. Jest to istotne  ze względu na konieczność maksymalnego wykorzystania energii słonecznej i jednocześnie ochronę przed ucieczką ciepła i napływem chłodu do wnętrza do budynku. Tak samo duże znaczenie, jak współczynnik przenikania ciepła i odpowiedni montaż okien, ma ich rozmieszczenie we właściwych miejscach i z odpowiedniej strony.

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Okna energooszczędne nie muszą mieć małych rozmiarów, co jeszcze do niedawna tkwiło mocno w przekonaniu większości ludzi. Dzisiaj możemy przekonać się, że w domach energooszczędnych można z powodzeniem zamontować wielkoformatowe przeszklenia z cienką ramą i cieszyć się maksymalnym komfortem i niskimi kosztami energii potrzebnej do ogrzania budynku.

Okna energooszczędne charakteryzują się niskim współczynnikiem ciepła, Uw wynosi maksymalnie 0,8 W/(m2K). Im jest on jednak niższy, tym mniejsze straty ciepła, dlatego wśród dostępnych modeli są okna, których współczynnik jest równy bądź niewiele większy niż 0,6 W/(m2K). Takie cechy znajdziemy m.in. w oknach HF 410, gdzie Uw wynosi 0,64 W/(m2K) oraz w oknach KF 500 z Uw= 0,61 W/(m2K). Wykorzystano w nich pakiet 3-szybowy, ukryte okucia, a także niezawodne Ryglowanie I-tec.

nakładka aluminiowa na okna.pngGdzie montować?

W domach energooszczędnych czerpiemy zyski ciepła z natury – ze słońca. Naturalnego ciepła zimą dostarczą okna skierowane w stronę południową. To od tej strony powinno się montować większość okien w domu. Ciepło, które dociera przez okno stanowiące około 40% powierzchni elewacji w budynkach energooszczędnych wystarcza na utrzymanie odpowiedniej temperatury późną jesienią, a nawet mroźną zimą. Oczywiście potrzebne jest słońce.

Montowanie okien od strony północnej powinno się maksymalnie ograniczyć. Wynika to z ucieczki dużej ilości ciepła tą drogą. Niektórzy decydują się nawet z nich całkowicie zrezygnować, jednak w niektórych projektach jest to niemożliwe, a także ma wpływ na obniżenie funkcjonalności budynku.

Nie można jednak zapominać, że przez okna latem może docierać nadmiar ciepła i tym samym temperatura w pomieszczeniach jest za wysoka. Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem, czemu służą rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe.

Przemyślana koncepcja rozmieszczenia okien w domu energooszczędnym to gwarancja maksymalnego wykorzystania energii słonecznej oraz skutecznej ochrony przed przegrzaniem i wyziębieniem budynku.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF