Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Kiedy okna nadają się do wymiany?

Kategorie: okna   montaż  
Zdjęcie Kiedy okna nadają się do wymiany?

Nowoczesne, dobrej jakości okna mogą posłużyć Ci przez długie lata. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po pewnym czasie wymagają one wymiany. Nie zawsze dostrzegamy ich zużycie, zapominając o kluczowych czynnikach, które wskazują na taką potrzebę. Po pewnym czasie warto przyjrzeć się naszym oknom bliżej, uwzględniając przede wszystkim szczelność, funkcjonalność i estetykę, ale też analizując koszty ogrzewania. Bardzo często okazuje się bowiem, że wydajemy dużo pieniędzy na docieplenie pomieszczeń w zimie – to znak, że należy zastanowić się nad zakupem nowych okien. Poniżej odpowiemy sobie zatem na pytanie kiedy okna nadają się do wymiany.

 

Okna są nieszczelne

Kolejny sygnał mówiący nam o tym, że należy wymienić okna, to poczucie, że ucieka przez nie za dużo ciepła. Płacisz wyższe rachunki za ogrzewanie, Twój spokój coraz częściej zakłóca hałas z zewnątrz? To sygnały świadczące o nieszczelności okien. Straty energii przenikającej przez stare okna z zeszłego wieku wynoszą zazwyczaj około 2,8 W/m2K, podczas gdy w nowych są znacznie niższe i osiągają wartość nawet 0,6 W/m2K. To prawie pięciokrotnie niższa wartość współczynnika przenikania ciepła Uw w nowych oknach, jaką osiąga m. in. okno HV 350 od Internorm. Po wymianie okien mniej ciepła będzie przedostawało się na zewnątrz, a wnętrze będzie skutecznie chronione przed chłodem. Szczelność okien to nie tylko izolacja termiczna, ale i akustyczna. Dla najnowszych modeli osiąga ona wartości na poziomie około 47 dB.

 

Okna nie chronią przed włamaniami

Okna to element budynku, który nie tylko odpowiada za komfort cieplny, ale również za nasze bezpieczeństwo. Muszą być więc solidne i wytrzymałe. Stare okna mogą się łatwo otwierać, a nawet wyłamywać na skutek pchnięcia. Nie stawiają odpowiedniego oporu silniejszym podmuchom wiatru. Nowe okna są bardzo dobrze zabezpieczone przed włamaniem. Najskuteczniejsze są modele z klapkami ryglującymi, czyli tzw. Ryglowaniem I-tec. Z czterech stron skrzydła posiadają klapki, które przy ryglowaniu są wciskane do ościeżnicy. Ponadto można je dodatkowo wyposażyć w klamki zamykane kluczyk.

Odporność okien na próby włamania badana jest przez niezależne instytucje, które przyznają oknom klasy bezpieczeństwa. Niestety najpopularniejsze okna nie mają żadnej klasy bezpieczeństwa, ale coraz częściej pojawiają się okna o klasie RC1 – najniższej. Internorm proponuje okna antywłamaniowe klasy RC2. W trosce o naszych klientów wyposażyliśmy nasze okna w takie zabezpieczenia, aby klasa RC2 była dostępna w każdym modelu okien Internorm (należy zamówić odpowiedni wariant oszklenia). Kiedy należy wymienić okna na okna z odpowiednimi zabezpieczeniami? Najszybciej, jak jest to możliwe!

infografika okna energooszczędne a okna pasywne - współczynnik przenikania ciepła.png

 

Trudności z myciem i konserwacją

łatwe czyszczenie okien.jpg

Mycie okien to czynność, którą można polubić. Niestety w starych oknach drewnianych na myciu się nie kończy. Pojawia się niekiedy problem z ich rozregulowywaniem, odpadaniem uszczelek czy zniszczeniami. Jeśli coraz częściej musisz konserwować okna, to znaczy, że prawdopodobnie już się one zużyły. Nowe okna są bardzo dobrze zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych, dzięki czemu możesz uniknąć konieczności ich konserwacji. Obecnie okna drewniane i PCV wzbogaca się o specjalną nakładkę aluminiową po stronie zewnętrznej. Dzięki temu są odporne na warunki atmosferyczne, zarysowania i wilgoć, która tak bardzo niszczy drewno w starszych oknach. Ponadto w nowych oknach stosuje się gładkie profile, które są łatwe w czyszczeniu.

O zużyciu okien świadczy też ich wygląd. Zniszczone ramy i szyby nie najlepiej prezentują się we wnętrzu Twojego domu oraz zaburzają harmonię elewacji budynku.

Czy Twoje okna są szczelne, bezpieczne i funkcjonalne? Jeżeli nie, to jest to dobry moment na ich wymianę.

Zobacz okna

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF