Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

W jaki sposób uniknąć mostków termicznych przy montażu okien?

Kategorie: okna   montaż   zabezpieczenia  
Zdjęcie W jaki sposób uniknąć mostków termicznych przy montażu okien?

Mostki termiczne zwiększają zapotrzebowanie na ciepło nawet o 20%. Wyobraź więc sobie wzrost kosztów ogrzewania o 1/5 Twoich dotychczasowych wydatków z tego tytułu. Wybierając energooszczędne okna, musisz wiedzieć, że aby spełniły swoją funkcję, należy je odpowiednio zamontować. Jeżeli montaż okien zostanie wykonane nieprawidłowo istnieje duże ryzyko, że wystąpią mostki termiczne zwiększające zapotrzebowanie na ogrzewanie i zmniejszające komfort mieszkańców. Na co zwrócić uwagę, aby zachować pewność, że ekipa montażowa nie dopuści do pojawienia się mostków termicznych?

 

Profesjonalny montaż okien

Co przyczynia się do powstawania mostków termicznych? Najczęściej są to mostki konstrukcyjne i materiałowe, które wynikają z nieprawidłowego ocieplenia ramy okna i jej niewłaściwego umieszczenia w murze. Okno izoluje wnętrze budynku od środowiska zewnętrznego, dlatego należy zachować ciągłość izolacji i zamontować okno w warstwie ocieplenia muru. Szczeliny pomiędzy tymi dwoma elementami muszą zostać wypełnione. Izolacja składa się z taśmy paroprzepuszczalnej od zewnątrz i paroszczelnej od wewnątrz. A jeżeli chodzi o część środkową, to najczęściej wykorzystuje się do jej izolacji piankę i taśmę rozprężną, która dodatkowo wspiera termoizolację.

 

profesjonalny montaż okien bez mostków termicznych.jpg

 

Podczas montażu należy zwrócić uwagę, aby izolacja ściany zachodziła na ramę okna od zewnętrznej strony na ok. 3 cm na całym jej obwodzie. Na to, czy powstaną mostki termiczne, wpływ mają też zastosowane elementy montażowe, które powinny charakteryzować się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Dotyczy to m.in. szyny montażowej oraz klocków podporowych.

 

Konsekwencje obecności mostków termicznych

Przede wszystkim w przypadku ich wystąpienia dochodzi do znaczących strat ciepła. Jest to następstwo miejscowego wychłodzenia budowlanych przegród, gdzie dochodzi do wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych. W ekstremalnych warunkach może to również skutkować rozwojem pleśni i grzybów.

Ucieczka ciepła, często niekontrolowana, to wzrost kosztów ogrzewania. Nie można jednak bagatelizować innych szkód, jakie mogą wyrządzić mostki termiczne, którymi są m.in. uszkodzenia elementów konstrukcyjnych budynków (m.in. przez zawilgocenie) przede wszystkim w miejscach niewłaściwie ocieplonych bądź nieocieplonych w ogóle.

 

Najlepiej zaufać ekspertom

Jeżeli okno zostanie zamontowane w sposób prawidłowy, będzie ciepłe, odporne na warunki atmosferyczne i szczelne, oczywiście na tyle, na ile pozwalają mu jego parametry techniczne. Brak mostków termicznych nie tylko przyczyni się do mniejszych strat ciepła, ale również wydłuży żywotność okien, co również przekłada się na oszczędności.

dobrze zamontowane okna bez mostków termicznych.jpg

Dowiedz się więcej o montażu okien Internorm w standardzie >

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF