Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Współczynnik przenikania ciepła okien i drzwi

Kategorie: okna   drzwi   innowacje   design  
Zdjęcie Współczynnik przenikania ciepła okien i drzwi

Obniżony został w 2017 roku, natomiast już w 2021 czekają nas kolejne zmiany. Czy są one koniecznie? Czy współczynnik przenikania ciepła ma naprawdę aż tak duże znaczenie dla jakości okien i drzwi? O czym nas informuje i co możemy wywnioskować, porównując go w różnych modelach okien oraz drzwi? Współczynnik przenikania ciepła jest najważniejszym parametrem w stolarce okiennej i drzwiowej. Nie bez powodu producenci podkreślają, iż w swojej ofercie mają okna i drzwi o najniższym U (współczynniku przenikania ciepła).

Co to jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła oznaczamy symbolem U (Uw dla okien i Ud dla drzwi), informuje nas on o stratach ciepła. Dowiemy się z niego, ile ciepła przez drzwi lub okna będzie uciekało z budynku. Im jest on niższy, tym straty są mniejsze i tym samym większa jest poprawa energooszczędności domu, co ma znaczenie już nie tylko w budownictwie pasywnym, ale tradycyjnym również.

Montaż drzwi i okien z niskim współczynnikiem ciepła wymuszają również przepisy. Obecnie dla okien pionowych wynosi on maksymalnie 1,1 W/m2K, dla okien dachowych – 1,3 W/m2K, a dla drzwi – 1,5 W/m2K. Do 2017 roku wymagania nie były aż tak restrykcyjne, jednak nowe warunki techniczne wyraźnie poprawiły energetykę budynków w naszym kraju, co jeszcze bardziej utwierdziło ekspertów w przekonaniu, że warto jest dążyć do zmian w zakresie wymagań dotyczących współczynnika przenikania ciepła.

AT 400 drzwi aluminiowe z ciepłym progiem.jpg

AT 400 – ciepłe drzwi do domów pasywnych!

Od 2021 roku obowiązywać będą nowe przepisy. Dla okien pionowych Uw ma być on obniżony z 1,1 do 0,9 W/m2K, dla dachowych – z 1,3 do 1,1 W/m2K, a dla drzwi – z 1,5 do 1,3 W/m2K. Warto zauważyć, że już teraz wiele modeli okien i drzwi spełnia te wymagania. Przykładem są okna PCV KF 405 od Internorm z Uw na poziomie do 0,63 W/m2K, a także drzwi wejściowe AT 400 również od Internorm z Ud = 0,75 W/m2K.

Duże przeszklenia, a przenikanie ciepła

Problem może pojawić się w przypadku dużych przeszkleń, czyli coraz popularniejszych okien o dużym formacie. W nowoczesnym budownictwie trudno ich uniknąć, ponieważ szkło jest jednym z wiodących materiałów wykorzystywanych obecnie w projektach architektonicznych. Duże przeszklenia nie są wyjątkiem i także podlegają restrykcyjnym przepisom prawnym. W jaki sposób producenci poradzili sobie z tym trudnym zadaniem?realizacja internorm duże przeszklenia szklane fasady.png

Dowodem na to, że możliwe jest wykonanie dużych przeszkleń i osiągnięcie ekstremalnie niskiego współczynnika przenikania ciepła, jest wielkoformatowe okno podnoszono-przesuwne HS 330 od Internorm. Jego przenikalność cieplna wynosi tylko 0,67 W/m2K, czyli znacznie mniej niż przewidują obecne i przyszłe przepisy. Nie musisz się więc obawiać strat ciepła kosztem pięknej, otwartej na świat przestrzeni.

Zobacz nasze realizacje!

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF