Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jakie okna wybrać: plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Jakie okna wybrać: plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

Bez wątpienia jednym z większych dylematów, przed którymi stajemy przy zakupie okien, jest decyzja, z jakiego materiału mają być one wykonane. Do wyboru mamy okna plastikowe, drewniane i aluminiowe. Które z nich wybrać? W jaki sposób tak dopasować tworzywo, aby nasze okna spełniały zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową? Który materiał jest najbardziej niezawodny, a którego lepiej unikać?

Odpowiedź na te pytania jest kluczowa dla wyboru odpowiednich okien. Wybrany przez nas materiał będzie miał bezpośredni wpływ na istotne aspekty techniczne, takie jak przenikalność cieplna, izolacyjność dźwiękowa czy antywłamaniowość.

Okna plastikowe

Okna wykonane z PVC są obecnie najpopularniejsze, na co wpływ ma w dużej mierze ich przystępna cena. Wnętrze plastikowych profili podzielone jest na komory. Ich liczba przekłada się na izolacyjność cieplną. Obecnie standardem są okna pięciokomorowe, ale coraz częściej pojawiają się także innowacyjne modele sześciokomorowe, jak np. KF 310 marki Internorm. Okna z PVC wypadają bardzo dobrze pod względem izolacyjności akustycznej.

Niestety okna PCV nie wykazują tak wysokiej stabilności, jak drewniane czy aluminiowe. Co prawda nadają się jeszcze na drzwi tarasowe, ale większe przeszklenia z PCV nie wchodzą w grę. Stałe, szerokie okna fasadowe typu fix utrzymywane są w ramach z drewna i aluminium. Ponadto, mimo systemu wielokomorowego okna plastikowe nie mają szans z drewnianymi pod względem izolacyjności cieplnej. Największym mankamentem okien plastikowych jest to, że śnieżnobiałe PCV ma tendencję do żółknięcia pod wpływem ekspozycji na słońce. Na szczęście istnieje sposób, żeby zapobiec temu zjawisku. Wyśtarczy zastosować nakładkę aluminiową.

infografika okna drewniane a okna PCV.png 

Okna drewniane

Naturalna stylistyka przeżywa właśnie swój renesans. Coraz częściej doceniamy wysoką jakość mebli drewnianych i skórzanych. Cieszy nas ich zapach, solidność, a także niepowtarzalna teksturaOkna drewniane sprawiają, że dom prezentuje się oryginalnie i szlachetnie. W ofercie Internorm do naszej dyspozycji są okna wykonywane są z cenionych gatunków drewna, takich jak dąb, jesion, modrzew czy orzech. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami zapachowymi i estetycznymi. Na przykład drewno modrzewiowe jest bogate w soki i oleje, co przekłada się na jego żywy kolor i przyjemny aromat. Okna drewniane wykazują się dużą stabilnością i są odporne na odkształcenia. Drewno wykańczane jest farbami akrylowymi, lakierami kryjącymi lub lazurującymi, pozostawiając w ten sposób widoczny rysunek słojów.

Wadą drewna jest wysoka wrażliwość na wilgoć. Dlatego warunki atmosfetyczne mogą doprowadzić do zniszczenia zewnętrznej strony ramy z powodu nadmiernej ekspozycji na deszcz. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup tzw. okien drewniano-aluminiowych, czyli po prostu okien drewnianych z nakładką aluminiową.

okna drewniane Internorm.jpg

Poznaj okna drewniane ze rdzeniem izolacyjnym!

Okna aluminiowe

Są to okna, które znane są przede wszystkim ze swojej trwałości oraz wytrzymałości. Zachwycają efektownym wyglądem, gdyż możliwe jest wykonanie z nich naprawdę dużych przeszkleń. Aluminium jest materiałem lekkim i odpornym na rdzę, wykorzystywanym w odważnych projektach, które wyróżniają się awangardowym lub nowoczesnym charakterem.

Niestety aluminium, jako metal, jest przewodnikiem. Zarówno ciepła, jak i dźwięku. Dlatego samo w sobie wykazuje bardzo niekorzystne parametry izolacyjne. W jaki sposób wykorzystać pozytywne aspekty okien aluminiowych, jednocześnie nie tracąc na rachunkach za ogrzewanie czy kiepskim wyciszeniu? Odpowiedzią są okna z nakładką aluminiową, a więc PCV-aluminiowe i drewniano-aluminiowe.

Okna z nakładką aluminiową

To stosunkowo nowa kategoria okien, których profile od wewnątrz wykonane są z drewna lub plastiku, jednak po stronie zewnętrznej osłonięte są warstwą metalu, która chroni tworzywo przed działaniem słońca i deszczu, a także stanowi dodatkowe wzmocnienie antywłamaniowe. Nakładka aluminiowa dostępna jest w kilkudziesięciu kolorach z palety RAL, a także kolorach specjalnych, w tym teksturowanych kolorach drewnopodobnych i metalicznych.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze do Twojego domu? To zależy od wystroju wnętrza. Zdecydowanie warto postawić na okna z nakładką aluminiową, jednak to, czy powinny być wykonane z drewna, czy z PCV, pozostaje kwestią indywidualnego projektu. Okna PCV-aluminiowe sprawdzą się zarówno w przejrzystych wnętrzach w stylu Studio, jak i przytulnych aranżacjach w nurcie Home Soft. Z kolei te drewniano-aluminiowe dopasujemy do odważniejszch projektów Studio, do eleganckich domów w estetyce Home Pure, a także tradycyjnych projektów wpisujących się w ramy Ambiente.

Zobacz nasze okna z nakładką aluminiową:

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF